Sıkça Sorulan Sorular

OSGB NEDİR?

Sıkça Sorulan Soruların başında OSGB gelmektedir. OSGB  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu göre iş Sağlığı Ve Güvenliği hizmetlerini sunmak üzere yetkilendirdiği Sağlığı ve Güvenlik kuruluşudur.Faaliyetleri ilgili bakanlık tarafından denetlenir. Sıkça Sorulan Sorular Entepe OSGB ‘yi takip ederek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

OHSAS SİSTEMİ NEDİR?

İş sağlığı ve iş güvenliği faaliyetlerini ve uygulamalarını planlamak, uygulamaya koymak, denetlemek ve sürekli geliştirmek amacıyla gerekli altyapının oluşturulması ilgili personelin organizasyonu ve diğer tarafların ilişkilerini ortaya koyacak bir yönetim sistemidir. Sıkça Sorulan Sorular Entepe OSGB ‘yi takip ederek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

KİMLER İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLABİ LİR?

İş güvenliği hizmetlerinde çalışan iş güvenliği uzmanları üniversitelerin mühendislik , mimarlık , 4 yıllık fen bilimleri teknik bölümlerden mezun olan ve Çalışma bakanlığının açmış olduğu sınavlarda başarılı olan kişiler  A , B ve C sınıfı sertifikalı uzman olabilir. Sıkça Sorulan Sorular Entepe OSGB ‘yi takip ederek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

KİMLER İŞYERİ HEKİMİ OLABİLİR?

İş sağlığında  Sıkça sorulan en önemli soru biridir. Tıp eğitimi almış kişiler çalışma bakanlığının belirlemiş olduğu ve OSYM nin açmış olduğu sınavlarda baaşarılı olan ve işyeri hekimi sertifikasına sahip kişiler işyeri hekimi olarak çalışabilir.  Sıkça Sorulan Sorular Entepe OSGB ‘yi takip ederek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

TEHLİKE SINIFLARI NEDİR?

İşyerleri yapmış oldukları işlere bağlı olarak bakanlığın belirlemiş olduğu NACE kodlarına göre Az Tehlikeli , Tehlikeli ve Çok Tehlikeli olmak üzere 3 sınıfta değerlendirilir. NACE kodları Tehlike Sınıfları Listesinde , vergi Levhası üzerinde ve SGK numarasında belirtilmiştir. Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri A, Tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri B ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri C sınıfı uzman çalıştırmak zorundadır. İş yeri hekimleri için her hangi bir sınıflandırma olmayıp tüm sınıflarda görev alabilirler. Tehlike sınıflar listesi link tedir. Sıkça Sorulan Sorular Entepe OSGB ‘yi takip ederek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETİ ALMAYAN FİRMALARA CEZA VERİLİR Mİ?

İş sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri kapsamında işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurmayan firmalara işyeri kapatma veya aylık olarak en az 14.00TL idari para cezası verilir. Sıkça Sorulan Sorular Entepe OSGB ‘yi takip ederek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Sıkça Sorulan Sorular Entepe OSGB ‘yi takip ederek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Sıkça Sorulan Sorular Entepe OSGB ‘yi takip ederek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

İŞ GÜVENLİĞİ HİZMETİNİ KİMLER ALMALI?

6331 sayılı kanuna göre SGK ya kayıtlı çalışanı bulunan tüm firmalar bu hizmeti almak zorundadır. Bu hizmet kapsamında işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanından destek almalı. Entepe OSGB bu amaçla işyerlerine hizmet vermek üzere çok sayıda işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurmaktadır. Sıkça Sorulan Sorular Entepe OSGB ‘yi takip ederek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

İSGKatip Nedir?

İSG-Katip Sistemi , Çalışma bakanlığı , SGK ile bağlantılı olarak İş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda kayıt ve takip sistemidir. İş güvenliği Hizmetleri , İs sağlığı Hizmetlerinin yürtülmesiden yasa ve yönetmelikleri uygulamalarını; İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı atama ile başlayan ve hizmet sonuçlandırılıncaya kadar tüm aşamaları takibini yapan online çalışan bir programdır. Bu programı kullanmadan hizmet almış sayılınmaz ve sorumluluktan kurtulunmaz. Sıkça Sorulan Sorular Entepe OSGB ‘yi takip ederek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Sıkça Sorulan Sorular Entepe OSGB ‘yi takip ederek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

ONAYLI DEFTER NEDİR?

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin takibi ve izlenmesi ile ilgili olarak İş sağlığı ve güvenliği hizmeti alan işyerleri için İş Güvenliği tespit ve önerilerin kaydedildi noter onaylı bir defterdir. İş güvenliği uzmanı ve işyeri iş güvenliği uygulamaları ile gözlem, tespit ve önerilerini bu deftere yazarak kayıt altına alınır. Denetim, teftiş, kaza ve olaylarda bu defter kayıtları önem arz eder.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU NE İSTİYOR?

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu 20/6/2012 tarihinde yürürlüğe girdi. SGK lı çalışanı bulunan tüm iş yerleri bu kanun kapsamında bazı hizmetleri almak zorunda. Özetle İşyerleri bu kanun kapsamında kısmı zamanlı olarak bir işyeri hekimi ve tehlike sınıfına göre bir iş güvenliği uzmanı bulundurmalı. İşe başlamadan evvel çalışanlar Sağlık Raporu almalı, eğitim almalı, işveren de işyerinde sağlık ve güvenlik sartlarını sağlamalı. Entepe OSGB bu hizmeti vermektedir.

 

Bir cevap yazın

İLETİŞİM

Adres:Mimar Sinan Mah. Çavuşbaşı Cad. Özge Sok. No:1 Zin D Plaza K:3 Daire:11
Çekmeköy – İSTANBUL
Tel    : 0 216 577 49 49
Gsm  : 0 549 640 10 33
Fax   : 0 216 576 35 01
E-Posta: info@entepeosgb.com.tr

BİZE ULAŞIN