İlkyardım Eğitimi

İlkyardım Eğitimi ve Sertifikası almak yasa gereği zorunludur

ilkyardım eğitimi ; 29 Temmuz 2015 tarih ve 29429 sayılı resmi gazetede yayınlanan İlkyardım Yönetmeliği madde 16`da; tüm kurum ve kuruluşlarda iş koluna göre istihdam edilen; Az tehlikeli işlerde çalışan personelden 20 kişide bir kişi, Tehlikeli işlerde çalışan personelden 15 kişide bir kişi ve çok tehlikeli işlerde çalışan personeliden10 kişide bir kişi, Sağlık Bakanlığı Onaylı İlkyardım Eğitimi alması zorunludur.

ilkyardım eğitimi

Acil bir durum karşısında profesyonel ekipler gelene kadar, amaçsız çözümlerden ve yanlış müdahalelerden kaçınarak hasta/yaralıya çabuk, etkili ve en uygun müdahalede bulunmak için gerekli bilgi ve beceriyi kazandıracak bu eğitimi başarıyla tamamlayanlar Sağlık Bakanlığı onaylı sertifika ve kimlik kartı almaya hak kazanırlar.

İlkyardım Eğitimi , Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın ilkyardım ve İş Sağlığı ve Güvenliği konusu ile ilgili yönetmeliklerinde yapılan değişikliklerle iş yerlerine İlkyardım Eğitimi ve sertifikası almış eleman bulundurma yükümlülüğü getirilmiştir.

İlkyardım Eğitimi İçeriği

1. Genel ilkyardım bilgileri, Temel yaşam desteği ve havayolu tıkanıklığı , Bilinç bozuklukları. Kanamalar, şok ve göğüs ağrısı. Yaralanmalar. Boğulmalarda. Kırık, çıkık, burkulmalarda. Acil taşıma teknikleri, böcek sokmaları ve hayvan ısırıklarında. Zehirlenmeler. Yanık, donma ve sıcak çarpmalar.  Göz, Kulak, buruna yabancı cisim kaçması ilkyardım konularıdır.

2. Afetlerde Genel ilkyardım bilgileri, temel yaşam desteği, kanamalar. Kırık-çıkık-burkulmalar. Acil taşıma teknikleri konularıdır.

3. Eğitimin Güncellemi : Bilgi ve becerilerin güncel tutulması amacı ile yetki belgesinin geçerlilik süresi dolduğunda, alınan eğitimin yarısı olacak şekilde düzenlenir. Güncelleme eğitiminde, beceri rehberlerinin tamamı kullanılarak kursiyerlere uygulatılır.

Katılımcı Belgeli Temel İlkyardım Eğitimi
Diğer personelin tamamına işyeri Entepe OSGB hekimleri tarafından İlkyardım Eğitim verilir. İlkyardım Eğitimi sonunda katılımcılar Temel kavramları, olay yeri acil olgu değerlendirme, temel yaşam desteği, konularında bilgi sahibi olacaklardır.

Entepe OSGB , İş Sağlığı ve İş Güvenliği hızmeti sunduğu firmalara bu konuda rehberlik danışşmanlık yapar. Tehlike sınıfı ve meslek gruplarına göre kaç kişi nedakar sürede nasıl eğitim alacaklarına dair iş yerleri bilgilendirilir. Eğitimlerin alınması sağlanır, takip edilir ve Kimleri eğitim alacağı izlenir. Aylık yıllık raporlarda bu eğitimlerin alınıp alınmadığı beyan edilir.

 

Bir cevap yazın

İLETİŞİM

Adres:Mimar Sinan Mah. Çavuşbaşı Cad. Özge Sok. No:1 Zin D Plaza K:3 Daire:11
Çekmeköy – İSTANBUL
Tel    : 0 216 577 49 49
Gsm  : 0 549 640 10 33
Fax   : 0 216 576 35 01
E-Posta: info@entepeosgb.com.tr

BİZE ULAŞIN