İş Güvenliği ve Çalışan Hakları

İş Güvenliği Kayıt Dışı olan 10 milyon kişiyi sisteme çekebilir.

İş Güvenliği kayıt dışı çalışmayı önleyebilir. Toplam 22 milyon çalışan 1 temmuz itibarı ile iş güvenliği hizmet kapsamına giriyor. İş Güvenliği kayıt dışı çalışan yaklaşın 10 milyon kişiyi sistem içine çekebilir.

iş güvenliği kayıt dışı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre  Türkiye’de toplam çalışan kişi sayısının 22 milyon civarında , 10 milyon 400 bin civarında da kayıt dışı çalışandan.

Çalışma bakanlığı, SGK ve Ortak sağlık ve güvenlik birimleri iş birliği ile kayıt dışı çalışan yaklaşık 10 milyon kişi sisteme dahil edebilir. Kayıt dışı bir ülkeyi batıran yada insanını refaha ulaştırmada önemli konudur. Ayrıca benim en çok üzerinde durduğum kayıt dışı işyerleri arasında haksız rekabeti oluşturan bir zulümdur. Yanı düşünebiliyormusunuz. Kayıt dışı demek, devlete ve millete zarar vermek demektir, kul hakkı demektir. İşvereni, çalışanı, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini yakar. Bir iş kazası sonucu tüm tarafları mağdur edebilecek bir tehlike vardır ortada. Bu tehlikeyi Risk Değerlendirmesi kapsamına almamız gerekiyor.

İş günvenliği hizmeti alan işyerinde kayıt dışı olamaz. OSGB sisteminde çalışan iş sağlığı ve güvenliğiuzman ve hekimleri. Kayıt dışı olan bir çalışana eğitim veremez muayene edemez ve hatta iş kura bildirim yapmak zorundadır. İş Güvenliği hizmet almayan işyerlerine aylık yaklaşık 18.000TL idari para çezası uygulanabiliyor.  İş güvenliği az tehlikeli sınıflar dhil bir çalışanı dakı olan tüm işy güvenliği kapsama alıyor. Bu iyi değerlendirilirse toptan kaliteli, sağlıklı ve güvenli bir toplum oluruz. İş güvenliği kayıt dışı çalışmayı önleyecek bir mekanızmaya sahip. 6331 sayılı yasayı uygulamak ve uygulamaları denetlemek yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

İLETİŞİM

Adres:Mimar Sinan Mah. Çavuşbaşı Cad. Özge Sok. No:1 Zin D Plaza K:3 Daire:11
Çekmeköy – İSTANBUL
Tel    : 0 216 577 49 49
Gsm  : 0 549 640 10 33
Fax   : 0 216 576 35 01
E-Posta: info@entepeosgb.com.tr

BİZE ULAŞIN